Esikoululaisten aamu- ja iltapäivähoito Epelit
Sievissä esiopetuksen järjestämisestä vastaavat koulut ja esiopetusikäisten lasten aamu- ja iltapäivähoidon järjestäminen kuuluu varhaiskasvatuspalveluille. Esiopetuksessa olevalla lapsella on mahdollisuus osallistua varhaiskasvatukseen perusopetuksen ensimmäisen luokan alkamiseen saakka.
Aamu- ja iltapäivähoitoa tarvitsevien esikoululaisten hoito on keskitetty Laurin Haikolan koulun yhteydessä toimivaan Epelien ryhmään. Voit hakea tuntiperustaista varhaiskasvatusta eli aamu- ja iltapäivähoitopaikkaa esiopetukseen ilmoittautumisen yhteydessä. Hakea voi myös koko toimintakauden sähköisellä varhaiskasvatushakemuksella (eDaisy).
Sivistyslautakunta on kokouksessaan 2.5.2023 tehnyt päätöksen, että esiopetusta täydentävä varhaiskasvatus on lukuvuonna 2023-2024 maksutonta. Esiopetusta täydentävä varhaiskasvatus ei ole ns. viriketoimintaa eli järjestetään vain huoltajien työstä tai opiskelusta johtuen.
Yhteystiedot
Epelit
Jussintie 29 B
044 4883 360
epelit [at] sievi.fi